Umí tohle váš elektromobil? Základní Renault Clio jede 180 km/h, dojezd má 700 km a stojí 360 tisíc (2024)

Nová auta

Clio dokazuje, že v jednoduchosti je krása. Jezdí slušně a stojí na dnešní poměry rozumné peníze

Umí tohle váš elektromobil? Základní Renault Clio jede 180 km/h, dojezd má 700 km a stojí 360 tisíc (1)

Lukáš Dittrich

29.11.2023 08:00 11

Ano, byly časy, kdy jste si za 360 tisíc mohli koupit hatchback nižší střední třídy, na dnešní poměry je ale Clio se základním motorem cenově dostupným automobilem. S testovanou motorizací TCe 90 se i v nejvyšší výbavě pořád vejde pod 500 tisíc.

Zdroj: Lukáš Dittrich

Pokud platí, že snástupem normy Euro 7 zmizí ztrhu malé městské hatchbacky scenou pod 500 tisíc, jak to svého času tvrdil šéf koncernu VW Thomas Schäfer, pak je Clio ohrožený druh. Přijít otakové auto by byla velká škoda. Zákazníci otento malý arelativně levný hatchback zájem mají, ostatně od roku 1990 automobilka do dnešních dnů vyprodukovala přes šestnáct milionů exemplářů, především ale tohle auto umí (prostorově) méně náročným zákazníkům zcela splnit jejich potřeby.

Dokazuje to itento testovaný exemplář. S aktuálně nejslabším motorem vnabídce pořád zvládne upalovat po dálnici velmi slušným tempem, má nízkou spotřebu, takže ujede klidně 700 km bez tankování, ajeho cena? V kombinaci stříválcem 1,0 TCe ovýkonu 91 koní as manuálem začínáme na 360 tisících. Na dnešní poměry je to levný vůz.

Prohlédněte si testovaný Renault Clio TCe 90

+25

vstoupit do galerie

Testy 5.0

Renault Clio E-Tech je skoro dokonalé malé auto. Jezdí úsp*rně, ale s automatem špatně řadí

Číst článek

Býval i levnější, přesto zlevnil

Renault Clio letos vstoupil na český trh ve svém modernizovaném provedení. Blíže jsme si ho už představili vrámci testu hybridní verze E-Tech, takže jen pro připomenutí: Nová je kompletně celá přední část, do nabídky barev se nastěhoval nový šedý odstín (který má itestovaný kus), vinteriéru se měnily jen detaily azredukována byla paleta dostupných motorizací. Odešla základní jednotka SCe 65, benzinový vrchol TCe 140 asamozřejmě také diesel. Přeplňovaný litrový tříválec TCe 90 je tak počínaje nedávným faceliftem novým základem.

Změny se dotkly také výbav. Nejnižší stupeň Evolution je oproti minulosti oněco bohatší, cena ale zůstala vrámci modernizace nezměněna. Prostřední testovaná úroveň Techno zlevnila odeset tisíc anovým vrcholem je sportovně střižená úroveň Esprit Alpine. My jsme zkoušeli výbavu Techno doplněnou oněkolik paketů. Třeba příplatek za 9,3palcový multimediální displej adesetipalcový přístrojový štít činí rozumných 17 tisíc, paket obsahující 360stupňový kamerový systém aparkovací senzory vyjde na 15 tisíc aza sadu asistenčních systémů připlatíte 17 tisíc. Jinak toho moc kúrvoni Techno dokupovat nelze, výbava je víceméně kompletní. Akční cena takového Clia je od 403 tisíc.

Interiér působní hodnotně a řadicí páka je výborně při ruce. Za velký multimediální systém s navigací a 10palcový přístrojový štít se u výbavy Techno připlácí 17 tisíc.

Zdroj: Lukáš Dittrich

Řidič má k dispozici celkem tři jízdní režimy. V ekologickém nastavení je tříválec hodně líný, v režimu Sport naopak příjemně ožije. Pocitově není dynamika vůbec špatná.

Zdroj: Lukáš Dittrich

Jede, „nežere“, trochu cuká

Litrový tříválec má oficiální parametry 67 kW (91 k) a160 Nm. Na pohled to není žádný zázrak, čas pro sprint na stovku jsme naměřili 12 sekund, ale pocitově je auto mnohem rychlejší. Může za to hmotnost necelých 1,2 tuny apoměrně vysoký točivý moment. Chuť zrychlovat základní motorizaci určitě nechybí astejně tak zvládne tohle Clio pelášit po německé dálnici rychlostí kolem 180 km/h, když mu dopřejete trochu času na rozlet. Udržovat celkově vyšší dálniční tempo mu nečiní žádný problém atento režim jízdy také přináší chvíle, kdy zapomenete na přítomnost tříválce pod kapotou. Při ustálené jízdě motor neprodukuje skoro žádné vibrace aje příjemně tichý.

Naopak při rozjezdech tříválcovou koncepci odhalíte na první dobrou azejména při studených startech si také budete muset zvyknout na to, že motor má tendenci zpočátku trochu cukat. Je to údajně vlastnost, která po zahřátí zmizí. A jak je usoučasných jednotek zvykem, motor se zahřeje velmi rychle.

Parádní disciplínou Clia TCe 90 je nakonec spotřeba. Navzdory rychlým dálničním přesunům během týdenní zápůjčky auto po konci testu pořád ukazovalo průměr 5,9 l/100 km. Při klidnější jízdě kombinující zpoloviny dálnice az poloviny okresky nebyl problém jezdit za pět litrů na sto. Zkrátka kdo chce nízkou spotřebu, nemusí nutně utrácet za nejdražší hybrid E-Tech. Pravda, ten je úsp*rnější, ale rozdíl není tak dramatický. TCe 90 navíc stojí o130 tisíc méně.

Clio má objem nádrže 42 litrů, což při pětilitrové spotřebě dává hodně pěkný dojezd.Přidejte ktomu kvalitní podvozek iřadu asistenčních systémů včetně adaptivního tempomatu adostanete sice malý městský hatchback, který ale, když na to přijde, zvládne sgrácií iopravdu dlouhé výlety. Renault mimochodem vrámci příslušenství nabízí tažné za 27 tisíc, nosič na kouli na dvě kola za necelých 14 tisíc nebo střešní box scenou od 10 599 Kč. I základní Clio může být solidní cestovatel.

Aktuální pátá generace přijela na český trh v roce 2019. Do dnešních dnů příliš nezestárla, takže se toho v rámci modernizace zas až tolik měnit nemuselo. Mimochodem, Clio nikdy nebude elektrické. Malý elektromobil přijde jako nový Renault 5.

Zdroj: Lukáš Dittrich

Obyčejně příjemný

Renault Clio současné páté generace je ipo více než čtyřech letech na trhu hezky normálním autem. Základní motorizace neuchvátí dynamikou, manuální převodovka by mohla být přesnější asvnitřním prostorem to také není žádná sláva, ale jinak není příliš co vytýkat. Pro běžné cestování je to příjemný hatchback navíc spoměrně příjemnou cenou.

I když je pravda, že mezi podobně velkými hatchbacky je naštěstí pořád ještě zčeho vybírat, přestože Ford už to spopulární Fiestou bohužel balí. Nicméně podobné peníze zaplatíte za Fabii 1.0 TSI, která je oněco prostornější, Hyundai i20 je pro změnu oněco levnější avelmi zajímavou cenu má ina evropském trhu prodejně mimořádně úspěšný Peugeot 208. Však se podívejte do našeho tradičního srovnávače, kde jsme připravili porovnání všech zmíněných modelů. Najdete ho na tomto odkazu.Všechny technické údaje adalší data týkající se Renaultu Clio TCe 90 pak najdete vkatalogu.Závěrem odpověď na otázku ztitulku: Dokáže něco takového elektromobil? Za plus mínus 400 tisíc určitě ne. A ještě dlouho to tak zůstane.

Reportáže a bonusy 4.6

Recenze Renaultu Clio E-Tech 140 Intens

Zhlédnout reportáž

Reklama

'); var checkSsspInterval = setInterval(InitSeznamAD71577, 1000); function InitSeznamAD71577() { if (typeof sssp !== 'undefined') { sssp.getAds([ { "zoneId": 71577, "id": "ssp-zone-71577", "width": 480, "height": 480 } ]); clearInterval(checkSsspInterval); } } } } if(!fromSeznam) { if (typeof window._tx === "undefined") { var s = document.createElement("script"); s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "https://st.hbrd.io/ssp.js?t=" + new Date().getTime(); (document.getElementsByTagName("head")[0] || document.getElementsByTagName("body")[0]).appendChild(s); } window._tx = window._tx || {}; window._tx.cmds = window._tx.cmds || []; window._tx.cmds.push(function () { window._tx.init(); }); } $( document ).ready(function() { $( ".quiz-new" ).click(function() { /*$(this).data('href');*/ for (var i = 0; i < localStorage.length; i++){ if (localStorage.key(i).substring(0,4) == 'quiz') { localStorage.removeItem(localStorage.key(i)); } } setTimeout(location.href = $(this).data('href'), 1000); }); });

4.9(99%)

Ohodnoťte tento článek!

Zařazenov:

RenaultRenault ClioRedakční test

Diskuze

pepé - 03.12.2023 15:26:13

(2x) (1x)

teď jsem četl článek od norského experta na elektrická auta, koupil Hyundai Kona dojezd "údajně" 500km a vyrazil do horského střediska vzdáleného 240km, po ujetí 340km spadnul výkon z 217 koní na pouhých 7 a přepnutí do nouzáku a tempo šneka

moje jméno - 01.12.2023 07:36:50

(0x) (2x)

Nejen z hlediska designu, ale i možností osazení LPG (s vyšším výkonem a levnějším provozem) mi sesterská Dacia vychází stále jako mnohem lepší kup pro nenáročného uživatele.

Zobrazit celou diskuzi (11)

  • Související články
  • Více od autora
Testy 5.0

Renault Clio E-Tech je skoro dokonalé malé auto. Jezdí úsp*rně, ale s automatem špatně řadí

Vyzkoušeli jsem modernizované Clio s full-hybridním motorem a vrcholnou výbavou

08.10.2023 18:46

|

3

Reklama

Nová auta 5.0

Modernizovaný Renault Clio dostal výbavu navíc a nezdražil. Na příliš rychlé řidiče má nově omezovač

Výrazně se změnila přední část malého hatchbacku. Objednávat se dá od čtvrtka

31.08.2023 08:11

|

1

Reklama

Nová auta 4.6

Nový Renault Clio se představuje. Jako full-hybrid ujede až 900 kilometrů, nechybí ani verze LPG

Z hlediska pohonů Renault nezanevřel ani na diesel, potěší i sportovním provedením Esprit Alpine

18.04.2023 11:39

|

2

Testy 4.8

Hybridů je mezi malými auty málo. Mrštný Renault Clio E-Tech dokazuje, že je to škoda

Auto má dospělý jízdní projev a velmi dobrou dynamiku, ukázal test. Škoda poměrně vysoké ceny

23.02.2023 17:30

|

Nová auta 4.0

Česká zimní kalamita vs. elektromobil: Spotřeba roste, dojezd se krátí a nabíjení trvá déle

Najdou se ale i výhody. Možnost vytopit auto přes aplikaci je teď k nezaplacení

23.12.2023 08:49

|

11

Řidičův chleba 5.0

Za nerespektování nové značky uděluje vysoké pokuty umělá inteligence. Dělá ale chyby

Automatizovaný systém nyní poběží v testovacím režimu, zatím ho musí kontrolovat policisté

22.12.2023 07:55

|

7

Reklama

Testy 5.0

Jaguar F-Pace D300 je óda na dieselovou klasiku, která nezadržitelně spěje ke svému konci

Letos to je přesně deset let od premiéry konceptu C-X17, který předznamenal podobu modelu F-Pace

18.12.2023 13:51

|

2

Nová auta 5.0

Německý trh se dnes probudil do nové reality. Dotace na elektromobily skončily

V půlnoci 17. prosince německá vláda zastavila dotace na elektromobily

18.12.2023 07:55

|

3

Renault Clio je automobil nižší střední třídy, který nabízí jednoduchost, slušnou jízdu a rozumnou cenu. V článku se hovoří o modelu s motorem TCe 90, který má výkon 91 koní a nabízí kombinovanou spotřebu paliva 5,9 l/100 km. Automobil je schopný jet po dálnici rychlostí až 180 km/h a ujet až 700 km bez tankování. Cena za základní verzi s manuální převodovkou začíná na 360 tisících korunách.

V článku se také zmíněno o modernizaci modelu Clio, která zahrnuje změny ve výbavě a designu. Nová verze nabízí tři jízdní režimy (ekonomický, standardní a sportovní) a výběr různých doplňků a balíčků. Vnitřek vozu je pohodlný a nabízí dobrý prostorový komfort. Renault Clio je také cenově dostupnou alternativou v porovnání s jinými hatchbacky stejné velikosti, jako je například Hyundai i20, Škoda Fabia nebo Peugeot 208.

Je důležité si uvědomit, že Renault Clio není elektrickým vozem, ale Renault nabízí také elektrický model Renault 5.

Umí tohle váš elektromobil? Základní Renault Clio jede 180 km/h, dojezd má 700 km a stojí 360 tisíc (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Aracelis Kilback

Last Updated:

Views: 6390

Rating: 4.3 / 5 (44 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Aracelis Kilback

Birthday: 1994-11-22

Address: Apt. 895 30151 Green Plain, Lake Mariela, RI 98141

Phone: +5992291857476

Job: Legal Officer

Hobby: LARPing, role-playing games, Slacklining, Reading, Inline skating, Brazilian jiu-jitsu, Dance

Introduction: My name is Aracelis Kilback, I am a nice, gentle, agreeable, joyous, attractive, combative, gifted person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.